Fotowoltaika na Śląsku — jaką wydajność i moc paneli należy brać pod uwagę?

Panele fotowoltaiczne to jedno z rozwiązań, które chętnie wykorzystywane są w całej Polsce. Fotowoltaika na Śląsku, w Wielkopolsce, czy na Mazowszu — to rozwiązanie sprawia, że inwestorzy nie tylko oszczędzają na rachunkach za prąd, ale również dbają o środowisko naturalne. Jeżeli zatem nie masz jeszcze na swoim dachu paneli, ale zastanawiasz się nad ich instalacją, koniecznie przeczytaj nasz wpis. Piszemy w nim o mocy i wydajności paneli, czyli aspektach, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, chcąc zamontować na swoim dachu efektywną instalację fotowoltaiczną.

Dlaczego wydajność paneli fotowoltaicznych jest tak ważna?

Decydując się na fotowoltaikę na Śląsku lub w innej części kraju, należy szczególną uwagę zwrócić na wydajność paneli fotowoltaicznych. Ten parametr określa bowiem, jaki rzeczywisty uzysk energii elektrycznej będzie można otrzymać z 1 m2 w roku w miejscu, w którym będzie zamontowana instalacja.

Na rynku dostępne są panele bardzo wydajne, średnio wydajne i mało wydajne. Jeżeli chodzi o te ostatnie, warto pamiętać o tym, że mniejsza wydajność nie oznacza, że są złe i należy z nich rezygnować. Oznacza to jedynie, że do uzyskania określonej mocy inwestor będzie musiał wykorzystać ich więcej.

Szukając odpowiednich paneli, trzeba mieć na uwadze, że im większa wydajność produktów dostępnych na rynku, tym cechuje je wyższa jakość wykonania, którą można zauważyć choćby w okresie gwarancji, jakiej udziela na panele producent. Co więcej, wyższa będzie także cena takiego produktu. Dlatego też średnio- i mniej wydajne panele fotowoltaiczne stosuje się zazwyczaj w instalacjach naziemnych, ponieważ znacznie bardziej się to opłaca. W tym wypadku powierzchnia nie stanowi problemu, a jeśli któryś panel ulegnie awarii, bez problemu będzie można go wymienić na nowy.

Panele fotowoltaiczne o największej wydajności stosuje się na dachach. Powodem jest ograniczona powierzchnia, a także większy koszt montażu. Co więcej, jeśli jakiś element ulegnie awarii, trudniej będzie go wymienić lub naprawić.

Moc paneli — nie można o niej zapominać

Jeżeli jesteś inwestorem, którego interesuje fotowoltaika na Śląsku, musisz wiedzieć, że wydajność paneli fotowoltaicznych to nie to samo co ich moc.

Moc oznacza ilość prądu, jaką są w stanie wyprodukować panele podczas testów. Sprawnością zaś nazywa się stopień, w jakim są w stanie przetworzyć promieniowanie słoneczne na energię elektryczną.

Moc paneli fotowoltaicznych zależy w dużej mierze od ich rozmiaru, natomiast wydajność nie. Wybierając odpowiedni produkt, warto znać pojęcie tolerancji mocy, które określa o ile większy lub mniejszy może okazać się wynik pomiaru mocy, który przeprowadzono w warunkach testowych.

Wybierając panele trzeba pamiętać o tym, że tolerancja mocy przekłada się na wydajność paneli. Im jest wyższa, tym lepiej dla użytkownika. Szukając odpowiednich rozwiązań należy unikać paneli, które posiadają ujemną tolerancję mocy. Oznacza to bowiem, że producent zawyżył ich nominalne osiągi.

About the Author

You may also like these