Podbitka ważny element wykończenia dachu

Podbitka jest ważnym elementem wykończenia dachu. Zwiększa estetyczność połaci oraz jest funkcjonalna. Chroni konstrukcję dachu przed wpływem zmiennych warunków atmosferycznych oraz owadami czy ptactwem. Dlaczego warto stosować podbitkę?

Podbitka ważny element konstrukcji dachowej

Podbitka spełnia funkcję estetyczną, bez niej dach wydaje się niedokończony. Pełni także funkcję ochronną dla konstrukcji dachowej. Chroni przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a zwłaszcza przed nadmierną wilgocią oraz szkodliwym promieniowaniem UV. Najczęściej w podbitce montowane jest oświetlenie domu.

Najbardziej popularne są podbitki wykonane z naturalnych materiałów. Bardzo modna w ostatnim czasie stała się podbitka skandynawska. Jest to produkt naturalny. Wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed działaniem czynników zewnętrznych. Powłokę malarską należy dopasować kolorystycznie do reszty budynku, dzięki temu całość będzie prezentowała się bardzo elegancko.

Podsufitkę można również wykonać z PCV oraz metalu. Najtańsza jest z PCV, nie wymaga regularnych konserwacji, lecz jest delikatniejsza od podsufitki drewnianej. Metalowa podsufitka również wymaga regularnej konserwacji, lecz jej wygląd jest mniej elegancki od podbitki drewnianej.

Drewno skandynawskie idealne na podbitkę

Jednym z najczęściej stosowanych zagranicznych drzew na podsufitkę jest świerk skandynawski. Ma biały kolor, dzięki temu z łatwością można zmienić jego barwę odpowiednim impregnatem. Podbitka skandynawska jest bardzo wytrzymała na obciążenia i odporna na warunki atmosferyczne. Niewielkie sęki dodają uroku i sprawiają, że podsufitka prezentuje się bardzo elegancko na budynku. Wadą tego rozwiązania jest cena – dużo wyższa od rodzimych gatunków drzew.

Podczas montażu podbitki należy zawsze pamiętać o wykonaniu właściwej wentylacji dachu oraz zastosowaniu specjalnych kratek wentylacyjnych, które uniemożliwiają zagnieżdżenie się owadów oraz ptaków.

About the Author

You may also like these