Czym jest płyta HPL?

W dzisiejszych czasach, coraz częściej możemy zetknąć się z nowoczesnym rozwiązaniem, jakim jest płyta HPL. Ze względu na swoje liczne zalety, znajduje ona obecnie zastosowanie nie tylko w przeróżnych dziedzinach budownictwa tudzież gałęziach przemysłu, ale także podczas prac wykończeniowych. Nie dziwi więc fakt, że laminaty te stają się powoli nowym standardem na rynku, zaś obiekty, w budowie których wykorzystano właśnie takie płyty, uchodzą obecnie za niezwykle nowoczesne i trwałe. Oto, co warto zatem wiedzieć na ten temat.

Charakterystyka płyty HPL

Nazwa HPL jest tak naprawdę skrótem od angielskojęzycznego pojęcia High Pressure Laminate, oznaczającego nic innego, jak laminat, produkowany pod wysokim ciśnieniem. W produkcji tego typu płyt wykorzystywane są warstwy papieru, impregnowanego żywicą. Warstwy te poddaje się następnie naciskowi w bardzo wysokiej temperaturze, co pozwala na uzyskanie trwałego, a zarazem niezwykle estetycznego laminatu. Właściwości tego typu produktów sprawiają przy tym, że stanowią one obecnie niezwykle popularną alternatywę nie tylko dla tworzyw sztucznych, ale nawet drewna i metalu. Uzyskane płyty znakomicie znoszą wystawienie na działanie szkodliwych czynników, obecnych nie tylko w warunkach wewnętrznych, ale też zewnętrznych.

Zastosowanie płyt HPL

Ogromna wytrzymałość płyt HPL sprawia, że znajdują one zastosowanie chociażby jako efektowna zabudowa balkonów. Ich odporność na działanie intensywnych opadów i skrajnych temperatur zapewnia bowiem wspaniałą prezencję tej części naszego mieszkania. Laminaty są także wykorzystywane podczas stawiania ogrodzeń oraz przygotowywania podbitek dachowych. Co więcej, ich wszechstronność sprawia, że możemy wykorzystywać je również wewnątrz budynku. Przykładem są tu chociażby kabiny prysznicowe, różnego rodzaju ścianki działowe tudzież szafki. A ponieważ wybór designów jest tu naprawdę ogromny, znalezienie płytek specjalnie dla naszych czterech kątów nie stanowi obecnie żadnego problemu!

About the Author

You may also like these