Wymiennik gruntowy poziomy – co to takiego?

Wymiennik gruntowy poziomy – co to takiego

Nowoczesne pompy ciepła to rozwiązanie, które cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Powód? Urządzenia te odznaczają się znakomitą wydajnością i bezawaryjnością, opierając swoje działanie na odnawialnych źródłach energii. Dotyczy to w szczególności wymiennika gruntowego poziomego, pozyskującego ciepło bezpośrednio z natury. Warto przy tym pamiętać, że temperatury, czerpane z głębszych warstw gruntu, są praktycznie niezależne od obecnych warunków atmosferycznych. Dzięki temu, możliwe jest tu niezwykle skuteczne zoptymalizowanie temperatur, panujących wewnątrz domu. Oto, co warto zatem wiedzieć na temat tego niezwykle praktycznego rozwiązania.

Poziomy czy pionowy?

Wybór pomiędzy wymiennikiem gruntowym poziomym a pionowym jest przede wszystkim uzależniony od wielkości działki. W przypadku, gdy nie zajmuje ona zbyt dużej powierzchni, większość klientów decyduje się na montaż wymiennika pionowego. Należy jednak pamiętać, że tego typu instalacje wymagają użycia specjalistycznych maszyn, zdolnych do wykonywania głębokich odwiertów (40-150 metrów). W przypadku, gdy dysponujemy dużą działką, lepszym rozwiązaniem jest tu wymiennik poziomy. Montaż instalacji wymaga bowiem użycia samej koparko-spycharki, zaś elementy instalacji umieszcza się tu na głębokości około pół metra.

Czy takie rozwiązanie jest opłacalne?

Mówiąc krótko – tak, o ile zlecimy wykonanie projektu i montaż wykwalifikowanym specjalistom. Wymiennik gruntowy poziomy opiera się na zielonej energii, dzięki czemu większość kosztów z nim związana zostanie poniesiona w trakcie zakupu i instalacji komponentów. Prawidłowo działająca pompa ciepła pozwoli nam na nadanie wnętrzom odpowiedniej temperatury, bez obaw o rosnące ceny gazu tudzież węgla. Jeśli planujemy więc zakup lub gruntowną modernizację domu, inwestycja w wymiennik gruntowy z pewnością jest tu opcją wartą rozważenia.

About the Author

You may also like these