Profesjonalna wycena przedsiębiorstwa

profesjonalna wycena przedsiębiorstwa

Rzeczoznawcy mają coraz więcej zleceń na wycenę majątków różnego typu. I jak się okazuje, są to nie tylko nieruchomości. Coraz częściej dokonuje się wyceny przedsiębiorstw. Są różne powody, dla których właściciele decydują się na ten krok. 

Cel wyceny przedsiębiorstwa

Wyceny przedsiębiorstwa dokonuje się przede wszystkim w celu sprzedaży, ale jak się okazuje, nie tylko. Powodów jest zdecydowanie więcej. Powodem do takiej wyceny może być postępowanie sądowe. Cel może być również prywatyzacyjny i uwłaszczający, a nawet może dotyczyć przekształceń własnościowych. Tak naprawdę powód nie ma większego znaczenia. Właściciel może dokonać wyceny tylko dla własnej wiadomości. By jednak wycena ta była zgodna z rzeczywistością, musi być przeprowadzona profesjonalnie i zgodnie z przepisami. 

Kto wykona profesjonalną wycenę?

Wycena przedsiębiorstwa nie jest prostym zadaniem. Jest znacznie trudniejsza niż na przykład wycena mieszkania. Dlatego zleca się ją profesjonalistom, a konkretnie rzeczoznawcy majątkowemu. W celu ustalenia wartości przedsiębiorstwa wykorzystuje się różne metody. Najczęściej są to metody majątkowe, które koncentrują się na ocenie majątku firmy, a także metody dochodowe, skoncentrowane na szacowaniu oczekiwanych nadwyżek finansowych. Wszystko to brzmi dość skomplikowanie, dlatego chcąc wiarygodnie wycenić swoje przedsiębiorstwo, najlepiej od razu skorzystać z pomocy fachowca, a więc wspomnianego rzeczoznawcy majątkowego. Najlepiej wybrać rzeczoznawcę, który ma duże doświadczenie i obszerną wiedzę w zakresie tego typu wycen. 

Jedni wyceniają swoją firmę, ponieważ zamierzają ją sprzedać. Inni po prostu chcieliby znać jej wartość, tak po prostu dla siebie. Czasem powodem jest coś jeszcze. Tak naprawdę bez względu na cel wyceny, warto go zrobić i tym bardziej, zlecić to zadanie fachowcom. Rzeczoznawca z wieloletnim doświadczeniem w przeprowadzaniu wyceny przedsiębiorstw i spółek, zrobi to rzetelnie i sprawnie. Teraz można go znaleźć w każdym większym mieście, szczególnie w Poznaniu.

About the Author

You may also like these