Pigmenty w betonie – co to jest? 

Co ciekawe, beton nie musi być klasycznego koloru, ponieważ istnieje sporo różnych metod, aby nadać mu ciekawego i wybranego koloru. Co ciekawe, nie trzeba wyłącznie malować betonu na określony kolor farbą akrylową lub też pokrywać jego powierzchnię innym barwnikiem, można zdecydować się na zabarwienie już w masie. Są to tak zwane pigmenty do betonu, które przed zawiązaniem się betonu koloryzują go na określony kolor. Co warto wiedzieć o pigmentach? Dlaczego warto się na nie zdecydować? Zachęcamy serdecznie do lektury. 

Pigmenty – czym są? 

Bardzo wiele osób myśląc o rodzaju betonu, a także kolorze betonu, przywołuje w pamięci pigmenty, którymi maluje się betony. Warto jednak powiedzieć, że one mogą nie być do końca trwałe, ponieważ pokryte betonem farby mogą z czasem się zetrzeć pod wpływem między innymi chodzenia po nich lub też jeżdżenia. Tego typu pigmenty bardzo często trzeba impregnować, co jest oczywiście dosyć żmudną czynnością, warto w takiej sytuacji zdecydować się na pigmenty do betonu, które są odporne na działanie niekorzystnych czynników, ponieważ całą mieszankę barwią na określony kolor. Stanowią one element zaprawy nawet wtedy, gdy beton zostanie uszkodzony to będzie on mieć całkowicie pierwotny kolor, nawet w miejscu pęknięcia tego typu pigmentu. Oczywiście nie płowieją onw, świetnie prezentują się przez wiele lat

Jak stosować pigmenty? 

Pigmenty do betonu stosuje się zazwyczaj w formie proszku, który łączy się z zaprawą na etapie już przygotowania całej mieszanki. Co ciekawe, można też spotkać się z formą granulatu, ale także płynu. Warto pamiętać, że pigment do betonu należy odpowiednio wymierzyć tak, aby rzeczywiście zabarwił się beton w określonym kolorze. Ponadto, tego typu pigmenty nie tylko farbują beton, ale różnie również inne masy szpachlowe: fugi, tynki, czy też farby emaliowane. Ich działanie przypomina nieco między nimi barwniki do ciasta, dlatego dozując je warto pamiętać, aby wybrać odpowiednią ilość. Stosując pigmenty do betonu, należy również pamiętać o zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń, ponieważ on może być wysoce szkodliwy i podrażnić oczy, dlatego podczas pracy dobrze jest całość odpowiednio okulary oraz rękawice. 

About the Author

You may also like these