Co sprawia, że warto postawić na przydomową oczyszczalnię ścieków?

W dzisiejszych czasach, coraz więcej Polaków decyduje się na implementację nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań, projektując nowo zakupione domy. Powód? Praktycznie każdy z nas dostrzega obecnie, w jakim stanie jest otaczające nas środowisko naturalne. Wykorzystując technologie mu przyjazne, możemy spowolnić postępującą katastrofę, zapewniając sobie i naszym bliskim większe bezpieczeństwo. Co więcej, ekologiczne systemy są tak samo bezawaryjne, co proste w obsłudze. W efekcie, ich eksploatacja nie wymaga częstej, bezpośredniej ingerencji ze strony użytkownika. Także i przydomowe oczyszczalnie i szamba stały się obecnie tematem, poruszanym w trakcie dyskusji o ekologicznych technologiach. Z tego też powodu, w niniejszym artykule opowiemy, dlaczego warto zastanowić się nad zakupem zautomatyzowanej oczyszczalni.

Jak działa taka oczyszczalnia?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków opiera swoją pracę na tzw. oczyszczaniu dwuetapowym. Pierwszym etapem jest tu mechaniczno-biologiczne oczyszczanie wstępne, przeprowadzane chociażby wewnątrz osadnika gnilnego. Wykorzystywane są tu wówczas bakterie beztlenowe, a także proces grawitacyjnego oddzielania cząsteczek. W wyniku sedymentacji tworzy się osad, którego fermentacja umożliwia rozkład zalegających zanieczyszczeń. Drugim etapem jest tu z kolei oczyszczanie biologiczne, polegające na odprowadzeniu ścieków do gruntu tudzież stawu. Nie dziwi więc, że przeglądając rozmaite oczyszczalnie i szamba, wielu klientów decyduje się na implementację tego pierwszego rozwiązania.

Zalety przydomowych oczyszczalni ścieków

Porównując ze sobą przydomowe oczyszczalnie i szamba, z pewnością zauważymy, że to właśnie ta pierwsza opcja jest dużo tańsza w eksploatacji. Co więcej, oczyszczalnie niwelują ryzyko skażenia wód gruntowych lub gleby, co czyni je rozwiązaniem niezwykle korzystnym także i dla samego środowiska naturalnego. Brak konieczności regularnej wywózki nagromadzonych zanieczyszczeń stanowi tu równie duży atut – nie musimy bowiem ponosić dodatkowych kosztów ani wzywać każdorazowo specjalistów. Ogromną zaletą jest tu też sama prostota eksploatacji oczyszczalni – wymaga ona jedynie regularnego wprowadzania do instalacji bakterii oraz enzymów. Co więcej, dobre systemy tego typu wcale nie muszą odznaczać się sporymi gabarytami. Wręcz przeciwnie – z przydomowych oczyszczalni korzystać mogą nawet osoby, które nie dysponują zbyt dużą ilością wolnej przestrzeni. A jeśli dodamy do tego również całkowity brak emisji nieprzyjemnych zapachów, nietrudno zgadnąć, dlaczego coraz więcej osób rezygnuje z konwencjonalnych szamb.

About the Author

You may also like these